دیزج قربان کندی
قالب وبلاگ
پيوندهای روزانه
اطلاعات آماری روستای دیزج قربان (تا سال 1385)

برگرفته از سایت http://data.roostanews.ir


موضوعات مرتبط: تاریخچه و مطالب دانستی در مورد روستا
[ دوشنبه دوم بهمن ۱۳۹۱ ] [ 12:17 ] [ عبداله پور ] [ ]

وجه تسمیه‌ی دیزج (نوشته میرهدایت سید مرندی نویسنده و روزنامه نگار شهر عزیزمان مرند)

کلمه دیزه یا دیزج در پیشوند یا پسوند چند روستای مرند و دیگر شهرهای آذربایجان وجود دارد.  بعضی ها را عقیده بر این است که این کلمه از تغییر شکل کلمه دژک (دژ و قلعۀ کوچک) گرفته شده است و بعضی ها آنرا از کلمه دهک می دانند ، ولی به عقیدۀ اینجانب دیزه یا دیزج برگرفته از دیز یا زانو به مفهوم بودن پیچ جاده و گردنه در نزدیکی آن روستا است. چراکه درنزدیکی اغلب این روستاهائی که به دیزه ( دیزج ) منسوبند هیچ نشانی از آثار و باقیمانده دژ یا دژک یافت نشده است تا آن روستا به دژ یا دژک منسوب بشود لذا به نظراینجانب مفهوم گردنه و پیچ جاده بامسمّاتر و صحیح تر است . دره دیز دیزج علیا- دیزج یکان دیزج حسین بیک دیزج قربان و.... که در نزدیکی هر کدام آنها یک جاده پیچ دار(کاروان رو) وجود داشته و دارد.


موضوعات مرتبط: تاریخچه و مطالب دانستی در مورد روستا
[ شنبه بیست و نهم مهر ۱۳۹۱ ] [ 21:56 ] [ عبداله پور ] [ ]

گورستان پراکنده دیزجقربان مربوط به دوره اشکانیان است و در شهرستان مرند، بخش مرکزی، دهستان هرزندات، ورودی روستای دیزجقربان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۲۲۸۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


موضوعات مرتبط: تاریخچه و مطالب دانستی در مورد روستا
[ پنجشنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۱ ] [ 13:57 ] [ عبداله پور ] [ ]

سابقه تاریخی روستای دیزج قربان

به گفته کارشناسان، دیزجقربان اصلی حدود 500 سال پیش در فاصله نه چندان دوری از دیزجقربان فعلی در منطقه ای بنام دانایری قرار داشت که در اثر  زلزله همه اهالی روستا کشته شده و تنها اندک مردمی از آن روستا باقی مانده اند که آنها به خاطر این اتفاق از آنجا مهاجرت میکنند و در منطقه ی جدیدی بنام هرزندات سکونت میکنند و دیزجقربان جدبد را تشکیل میدهند به گفته کارشناسان چون آذربایجان در روی کمربند زلزله قرار دارد این زلزله به غیر از این اهالی روستای دیزجقربان جان زیادی از روستاهای اطراف و خود شهرستان مرند و همچنین شهرستان تبریز را هم دربر گرفت طوری که طبق گفته کارشناسان هزاران نفر کشته شدند که یه فاجعه بود. براین طبق سابقه دبزجقربان فعلی به بیش از 500 سال میرسد. البته شایان ذکر است با توجه به کاوشهای انجام گرفته توسط سازمان میراث فرهنگی قدمت گورستان های پراکنده این روستا از جمله قبرستان "بزبالا" و "دانا یری" به دوره اشکانیان (2000 سال پیش) برمی گردداهالی این روستا مردم شریفی بوده و منبع درآمدشان کشاورزی دیمی و قالیبافی است که صنعت قالیبافی از روستای یکان کهریز توسط یه فرد تاجر به این روستا آورده شد و مردم روستا به خاطر در آمد کم از بخش کشاورزی و دامداری به این صنعت رو آوردند که کمک دستی برای در آمد خانه از طرف زنان شد.این روستا در حال حاضر حدود 1200 نفر جمعیت دارد. دارای دو مسجدبنام های مسجد جامع و مسجد حضرت ابوالفضل میباشد. از جاهای مذهبی آن، مرقد حاج عسگر آقا، و از دیگر جاهای دیدنی آن می توان کهریز مکجیک (مشلیق قدیم)، اشدره نام برد. 


موضوعات مرتبط: تاریخچه و مطالب دانستی در مورد روستا
[ پنجشنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۱ ] [ 13:32 ] [ عبداله پور ] [ ]

طویلترین قنات ثبت شده شهرستان مرند عبارتند از : قنات کربلایی محمد در روستای دیزج قربان و قنات گندوسفید در اوردکلو با طول 5000 متر.عمق عمیقترین مادرچاه 120 متر است که متعلق به قنات قزیل بورون در منطقه زنور است .

 


موضوعات مرتبط: تاریخچه و مطالب دانستی در مورد روستا
[ شنبه بیست و دوم مرداد ۱۳۹۰ ] [ 15:14 ] [ عبداله پور ] [ ]
هشت گورستان تاريخي مرند در فهرست آثار ملي
جام جم آنلاين: روابط عمومي ميراث فرهنگي ، گردشگري و صنايع دستي مرند از ثبت هشت گورستان تاريخي اين شهرستان در فهرست آثار ملي خبر داد.

به گزارش ايرنا، قدمت گورستان هاي ثبت شده در فهرست آثار ملي مربوط به قرون ميانه و متاخر اسلامي و دوره هاي ايلخاني ، اشکاني و قاجار مي باشد که راستاي اجراي ماده يک قانون تشکيل سازمان ميراث فرهنگي در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده اند. 

بر اساس اين گزارش ، گورستان هاي ياد شده ، شامل "گورستان پراکنده مياب " ، " گورستان تاريخي گلين قيه " ، " گورستان پراکنده ميرزاب " ، " گورستان پراکنده بابره عليا " ، " گورستان تاريخي بناب جديد " ، " گورستان غيبلر " ، " گورستان بايره سفلي " و " گورستان پراکنده ديزج قربان " مي باشد. 

بر پايه اين گزارش ، گورستان هاي مزبور از زمان ثبت در فهرست آثار ملي زير پوشش قوانين حفاظتي ميراث فرهنگي ، گردشگري و صنايع دستي بوده و هر گونه دست اندازي به حريم آنها و يا حفاري در آن عمل خلاف قانون و جرم محسوب شده و با متخلفان برابر قانون برخورد مي شود.


موضوعات مرتبط: تاریخچه و مطالب دانستی در مورد روستا
[ شنبه بیست و دوم مرداد ۱۳۹۰ ] [ 15:7 ] [ عبداله پور ] [ ]

وجه تسمیه دیزج

   دیزج معرب دیز یا دیزه ‌است که در منابع معتبر دو معنی متفاوت برای آن ذکر شده‌است. نخست به معنی رنگ یا رنگ خاکستری و اسب خاکستری رنگ و در معنای دیگر بمعنی دیزک یا همان دژک به معنی دژ و قلعه است.

   روستاهای زیادی به نام دیزَج در ایران وجود دارند. واژه دیزج عربی‌شده دژک فارسی به معنای دژ کوچک است. به قولی دیگر معنی آن ده میان دو کوه است.

   فهرست زیر روستاهای با نام دیزج را نشان می‌دهد:

   همانطور که می بینید همه روستاها در استان های آذربایجان و کردستان قرار داشته و این اسم بیشتر در شمال غربی ایران دیده می شود تا جایی که تحقیق عمیق به عمل آوردم چند شهر دیزج هم اکنون در آن مناطق رو به گسترش هستند. از جمله دیزج مرگور در نزدیکی ارومیه با ۱۰۰۰۰ نفر کرد زبانند و دیزح دیز در نزدیکی خوی با ۸۰۰۰ نفر ترک بانند.

دیزج‌ور یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان مواضع‌خان شمالی بخش خواجه شهرستان هریس واقع شده‌است.

دیزج دیز، روستایی است از توابع بخش مرکزی و در شهرستان خوی استان آذربایجان غربی ایران.

این روستا در دهستان قره سو قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۷۵۲۷نفر (۱۴۸۶ خانوار) بوده است.

دیزج جمشیدخان، روستایی است از توابع بخش مرکزی و در شهرستان خوی استان آذربایجان غربیایران.

این روستا در دهستان دیزج قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۴۹۸نفر (۱۰۲ خانوار) بوده است.

دیزج قربان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان هرزندات غربی بخش مرکزی شهرستان مرند واقع شده‌است.

بقیه در ادامه مطلب


موضوعات مرتبط: تاریخچه و مطالب دانستی در مورد روستا
ادامه مطلب
[ سه شنبه شانزدهم شهریور ۱۳۸۹ ] [ 18:52 ] [ عبداله پور ] [ ]
.: Weblog Themes By dokhmalepapa :.
درباره وبلاگ

این وبلاگ در مورد روستای دیزج قربان یکی از روستاهای زیبای شهرستان مرند می باشد. امید است با کمک هم ولایتی ها و دوستان عزیز خاطراتی که در این روستا داشته ایم را دوباره زنده کنیم.
امکانات وب